Kérdés: Ha valakinek kevés pénze van és házat akar építeni, lehet szankírtanával összegyűjteni azt, ami hiányzik?
Válasz: Azt elõbb meg kell beszélned a központoddal, a templomoddal, a szankírtana-vezetõddel.
Kérdés: A templom további része mikor épül fel?
Válasz: Most csináltuk meg a költségvetést, és augusztusban akarjuk elkezdeni. Beszéltem Trisa-Harával, mert kapott harmincezer téglát ingyen, de azt mondta, hogy az csak augusztus végén lesz meg, s nekünk korábban kell, mert tégla nélkül nem tudjuk folytatni az építkezést. A terv az, hogy augusztus elején kell felraknunk a sarkokat s más dolgokat, aztán pedig el kell kezdeni a döngölést. Tehát valamikor augusztusban elkezdjük, s szeptember- októberben fejezzük be. A fõ támogatás a szolnoki Náma- Hattától fog jönni.
Kérdés: Lesz-e idén olyan rendszer, mint tavaly, hogy a Náma-Hattákból jön egy-két ember segíteni egy idõre?
Válasz: Tavaly sem volt olyan rendszer. Egy pár Náma- Hattából jött néhány személy, de nem pont úgy volt, ahogy terveztük. Lehet, hogy azért, mert sok bhakta tavaly még az akolban lakott, s ez egy kicsit nehéz volt. Láttuk, hogy volt olyan, amikor egyik nap jöttek, s a következö napon már el is mentek. De lesz. Szeretnénk, ha bhakták jönnének és segítenének, amennyit tudnak. Most olyan helyzetben vagyunk, hogy ha valaki csak döngölni jön, azért is fizetnünk kell, az is pénzbe kerül, még ha nem is egy nagy szakmunka. Ha jönnek a bhakták, fõleg ha van itt húsz- huszonöt ember, az ideális, akkor nagyon jól haladunk. Mint tavaly a tábor alatt, akkor jó gyorsan épültek fel a falak.
Valami más? Szeretnénk, hogy másoknak is legyen terve különféle iparokat beindítani. Szövõszék, kerámia... Madhukara prabhu csinálja a méhészetet, s végtelen számú lehetõség van. A kérdés az, „hogy fogom elkezdeni, honnan jön a pénz?” Legalább kezdjük el a tervvel, és már most is vannak olyan személyek, akik hajlandóak segíteni, finanszírozni a bhaktákat, ha el akarnak kezdeni kivitelezni valami jó tervet.
Kérdés: Ha valaki házat szeretne építeni, akkor azt csak a KFT-n keresztül lehet?
Válasz: Az a tervünk, hogy a most épülõ házak a KFT-n keresztül épülnek fel, s akik most építenek, azokat megkérjük, hogy így csinálják. Aztán ha közben adódik valami más lehetõség, azt meg lehet beszélni. Itt olyan problémákat akarunk elkerülni, hogy jön tíz bhakta, aki különféle házakat akar építeni eltérõ módszerekkel, más személyekkel ugyanazon a földön. Mert ha munkások jönnek a faluba, s vannak bhakták, akik versenyeznek egymással, hogy „most az én házam építsd”, akkor a bérek fel fognak menni. Kié lesz a teherautó, ki fogja behozni az építõanyagot vagy a betonkeverõt vagy az aggregátort?
Nem szeretnék részt venni abban a revolúcióban, ami ott történne, ezért inkább rendszerűen építünk. De ha vannak olyanok, akik képesek építeni, és van pénzük, idejük és energiájuk, akkor valahogy megoldhatjuk úgy, hogy mindkét részrõl a legkedvezõbb legyen. Most ezeket a szebb házakat még mindenképpen így akarjuk. És a legtöbb bhakta nem építész. Ezért ez a jobb: „Itt van egy rajz, add ide a kulcsot, amikor befejezted.” Kérjük, hogy akik még az idén szeretnének építkezni, azok szóljanak, azt nekünk tudnunk kell. Az a tapasztalatunk, hogy tervrajzot nagyon gyorsan lehet készíteni, de a bhakták átlagosan legalább nyolcszor megváltoztatják, mielõtt eldöntik, hogy pont melyiket akarják. S aztán engedélyt és mindent meg kell kapni. Tudunk még mondjuk szeptemberben is elkezdeni házat építeni, fõleg ha kézben van a pénz. Azok, akik nem most akarnak építkezni, azok tervezhetnek jövõ tavaszra, s akkor rögtön március végén el tudnánk kezdeni - fõleg ha télen mindent megrajzolnak, engedélyeztetnek. Az anyagot meg lehet vásárolni, s amikor minden itt van, ahogy tavaszodik, gyorsan fel tudjuk építeni. Ugyan nincs semmi tapasztalatunk az építkezésben, de közben egyre több és több lesz, s egyre gyorsabban, olcsóbban tudunk majd csinálni dolgokat, annak ellenére, hogy minden drágább lesz. A fa köbmétere tizenötezer forintba került, az idén már majdnem harminc. S ez csak egy dolog. Cserép... hát a vályog ugyanannyiba kerül, de a munkabér majdnem a duplája. Semmi nem lesz olcsóbb, minden megy fel. Majd többet fogunk errõl beszélni, aztán akik úgy gondolják, hogy szeretnének részt venni ebben, azok két személyt közelítsenek meg: Caitanya-candrát és Haripada prabhut. A legjobb az lenne, hogy mielõtt eljön valaki, megmondja, hogy „én itt Krisna-völgyben akarok lakni”. Lehet, hogy ismerjük a bhaktákat, lehet, hogy nem - ha nem, akkor kelláegy ajánlás a Nama-Hattától vagy a központtól, ahonnan jön. Azért, hogy ismerjük ezt a személyt: mióta lakik ott, ezeket és ezeket a lelki szabályokat követi, tehát ez egy ajánlás. Másképp csak beszélünk az idegenekkel, de lehet, hogy valójában maguk a bhakták sem tudják, hogy mirõl szól ez az egész dolog. Nagyon szépen köszönjük.
Sríla Prabhupáda kí dzsaja! Krisna-völgy kí dzsaja! Góra-
bhakta-vrinda kí dzsaja!
Forrás: Ez a kiadvány Õ Isteni Kegyelme Sríla Sivarama Swámi Mahárádzsa Krisna-völgyben adott, 1995 júliusában és augusztusában elhangzott elõadásainak anyagát tartalmazza. Mivel az elõadások élõszóban hangzottak el, a szövegek nyilvánvalóan az élõ beszéd sajátosságait hordozzák magukon. Bízunk benne, hogy az elõadások anyaga így is könnyen követhetõ és élvezetes lesz a tisztelt olvasók számára. A Szerkesztõk